Jesteś właścicielem sklepu internetowego? Wchodzi w życie nowa ustawa o prawach konsumenta. Zobacz, co musisz zrobić.

Właścicieli sklepów internetowych czekają pracowite święta – będą musieli nie tylko sprostać wyzwaniu, jakim jest zwiększenie ilości wysyłek, ale również przygotować się do wdrożenia nowych przepisów. Te zwiększą ochronę kupujących na odległość, na sprzedawców nakładając nowe obowiązki. Co się zmieni?

prawo konsumenta zmiana ustawy

Czas na odstąpienie od umowy zawieranej na odległość

  • Nowa ustawa o prawach konsumenta wydłuża czas na odstąpienie od umowy zawieranej na odległość bez podania przyczyny z 10 do 14 dni. Oznacza to, że klient może bez podania powodu odesłać towar do sprzedawcy, a ten zobowiązany jest go przyjąć. Sprzedawca ma obowiązek, jeszcze przed zawarciem umowy, udzielić konsumentowi wyczerpujących informacji dotyczących obiektu umowy, sposobu jej zawarcia i wszystkich kosztów jakie poniesie w związku z jej zakupem. Niezależnie, czy umowa jest zawierana w sposób tradycyjny, czy na odległość, konsument ma prawo do świadomego podejmowania decyzji zakupowych – i to ma zapewnić wcielenie w życie nowej ustawy.  Jeśli jednak sprzedawca nie poinformuje nabywcy o wszystkich warunkach zawarcia umowy, ten ma prawo od niej odstąpić bez poniesienia kosztów.

 

Sposób zwrotu wadliwego towaru

  • Zmiany dotyczą również sposobu postępowania w wypadku otrzymania wadliwego towaru: klient będzie mógł żądać obniżenia ceny lub całkowitego odstąpienia od umowy po odkryciu wady, bez zgłaszania rzeczy do naprawy czy wymiany przedmiotu zakupu na nowy.
    Poza towarami ruchomymi zmiany dotyczą również ebooków, aplikacji i innych treści cyfrowych.

 

Co musi zrobić sprzedawca?

  • Dodać regulamin

Regulacje zawarte w nowej ustawie wejdą w życie dn. 25. Grudnia 2014 r. Umowy, które zawarte zostaną przed tym dniem bazować będą jeszcze na starych przepisach, co w praktyce oznacza, że sprzedawca będzie musiał umieścić dwa regulaminy w swoim sklepie.

  • Wprowadzić zmiany w serwisie

Nowe obowiązki informacyjne niejako wymuszą na sprzedawcach odświeżenie i zwrócenie szczególnej uwagi na pewne elementy w układzie i treściach na stronie www Twojego sklepu.

Jak zrobić to dobrze i  być pewnym, że sklep jest gotowy na zmiany w prawie konsumentów? Velocity to zespół ekspertów w dziedzinie e-commerce. Chętnie doradzimy, jak poprawić Twój sklep zgodnie z nowymi wytycznymi. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza.

prawo konsumenta zmiana ustawy